Evde Akıllı Telefonla 3 Boyutlu Hologram Yapmak

0 109

Akıllı cep telefonları ile evde kendi imkanlarınızla 3 boyutlu görüntü veren ufak çapta bir hologram yapabilirsiniz. Nasıl mı? Çok kolay.

İhtiyacınız olan şey sadece şeffaf cd kapağı, bu kapağı gerekli ölçülerde kesebilmek için bir adet maket bıçağı, bu ölçüyü çizebilmeniz için cetvel, dört parça olarak kestiğiniz bu plastikleri birleştirmede kullanacağınız güçlü ama yoğun kıvamlı olmayan bir yapıştırıcı ve yapıştırıcının tutması esnasında kısa süreli kullanacağınız bir bant, bu bant yara bandı bile olabilir yeter ki beş dakikalık kuruma süresinde dört parçalık kesikleri bir arada tutabilsin. Elbette bir de görüntüyü yansıtacağınız akıllı telefon var.

Öncelikle yapmanız gereken şey herhangi bir kâğıda – ki bu kâğıt kareli bir defter yaprağı olursa ölçüleri kaçırmadan çizmeniz daha kolay olacaktır ve böylece görüntü tam oturacaktır. Aslında burada oluşturulan görüntüler tam bir hologram değil birazcık da izleyicilerin göz yanılmasından faydalanarak çıkartılan bir görüntü.

İlk olarak yapılacak iş düzgün ölçülerde bir adet ucu sivriltilmemiş üçgen çizmek. Bu şeklin nasıl bir şey olduğunu aşağıdaki şekilde görebilirsiniz. Telefonda açacağınız video da bu ölçüler için olduğundan büyük ya da küçük yapmak verimsiz bir sonuca neden olacağından ölçülere harfiyen uymanız önemli.

Tabanı 6 cm. üstteki küt kısım da 1 cm olacak şekilde 3,5 cm yüksekliğindeki şeklimizi resimdeki şekilde çiziyor ve kesiyoruz. Daha sonra bu şekli cd kabının şeffaf kısmına oturtarak dört adet aynı şekilden çıkartıyoruz. Bu dört şekli yamuk kenarlardan birleştirdiğimizde elimizde küt uçlu bir piramit oluyor. Tabi ki bu piramidi ekrana alt üst ederek yani küçük kısmı zeminde olacak şekilde yerleştiriyoruz.

Şimdi sıra geldi bu iş için uygun bir video bulmaya. Youtube üzerinden tam ekran açacağınız cep telefonu için yapılmış hologram videolarından istediğinizi açarak hologramınızın keyfini çıkartabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.