Anasayfa / Internet / Sosyal Ağlara Neden Girilmiyor

Sosyal Ağlara Neden Girilmiyor

Türkiye’deki kullanıcılar başta Facebook, Twitter olmak üzere YouTube, Instagram ve WahatsApp gibi uygulamalara erişim sağlayamıyor.

4 Kasım 2016 tarihi gece 02:00 saatlerinde başlayan erişim kısıtlaması tüm ülkede şaşkınlığa yol açtı. Birçok kullanıcının internette sorun var zannedip modem ayarlarını resetlediği de ortaya çıktı.

Gece saatlerin de başlayan kısıtlama ile gündüz hiç bir sosyal ağa erişilemediği için kimse ne olduğunu bilmiyordu. Bireysel ve kurumsal hatların dışında Mobil operatörler de bu kısıtlamadan nasibini almıştı.

Sosyal Ağlara Neden Girilmiyor

İlk açıklama Başkan Binali Yıldırım’dan geldi.

HDP’li millet vekillerine yapılan operasyonlar kapsamın da güvenlik amaçlı yalan yanlış bilginin dolaşmasını önlemek için yapıldığı öğrenildi. “Güvenlik tedbiri amaçlı yapılan bu kısıtlama tehlike bertaraf edildikten sonra normale dönecek” dedi.

Bu kısıtlamalar olurken bir çok kullanıcı VPN ile giriş yapabiliyordu. Bunlara ek olarak Vodafone kullanıcıları da giriş sağlayabiliyordu. Dün gelişen olaylar ile birlikte VPN servislerinin de kısıtlama getirmesi istendi.

T24’ün haberine göre, 5651 sayılı kanunun 6’ncı maddesinin birinci fıkrasının ç bendi çerçevesinde kapatılması istenen VPN servisleri arasında Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN bulunuyor.

Bireysel kullanıcıların VPN servislerini kullanarak giriş sağladığı Facebook, Youtube, Twitter, WhatsApp, Instagram gibi sosyal platformlara girmeyi başarırken, BTK, VPN servislerinin kısıtlanmasıyla bu yöntemi de engellemek istiyor.

Sanal özel ağ teriminin ingilizce kısaltması olan VPN, kullanıcılara genel internet ağı içerisinde güvenli bir yol açmalarına imkan sunuyor. VPN servislerinin engellenmesi ile birlikte bankalar, noterler ve büyük şirketlerde güvenli ağ erişimi sağlayan VPN servislerinden yararlanamaz hale gelecek. Buda kurumsal anlamda bir çok soruna yol açabileceği demek oluyor.

İLGİLİ YAZI

Facebook Bedava internet hizmeti

Facebook Bedava internet hizmeti vermeye başlayacak. Her geçen gün yeniliklere imza atan Facebook şimdi de bedava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir