Anasayfa / Teknoloji Haberleri / Çipli Kimlik Kartları Ne Zaman Verilecek

Çipli Kimlik Kartları Ne Zaman Verilecek

Bazı kamu kuruluşların da kimlik bilgileri sorun olmaya başladı. Çipli kimlik kartları tüm illerde ne zaman dağıtılacak?

Çipli kimlik kartları ne zaman verilecek merakla bekleniyor. Hâla 10 ilde devam eden yeni kimlik kartı müracaat ve dağıtımına 2017’de bütün illerde başlanacak. Kimlik paylaşım sistemine birleşik çalışan uygulamalarda, çipli kimlikler yaygınlaşmadan evvelce gerekeli farklılıklar da yapılacak.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden AA muhabirlerine oluşturulan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı“na dair meşru düzenlemenin 27 Ocak 2016’da yürürlüğe girdiği ve kimlik kartlarının 14 Mart 2016’da Kırıkkale’de dağıtımına başlandığı hatırlatıldı.

Yeni kimlik kartlarıyla alakalı yürütülen çalışmalarda halen 10 ilde devam eden müracaat kabul ve dağıtım işlemleri, 2017’de bütün illeri kapsayacak şekilde genişletilecek. Yeni kimlik kartlarının dağıtımının başlamasıyla çipli kimlik sahibi yurttaşların birtakım kamu kurumlarındaki işlemleri esnasında problem yaşadığı, çözüm amacıyla istenilen bulguların ise yeni kimlik kartlarının üstünde yazdığı şekliyle düzenleneceği belirtildi.

Bu kapsamda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, nüfus kayıt sisteminden yararlanan bütün kurumların vatandaşlardan istediği kimlik doğruluğunu sağlama bulgularının, yeni kimlik kartlarında yer alan bulgulara göre yapılmasını istedi.

Nüfus cüzdanı ile çipli kimlik kartı üstünde yer alan bilgilerdeki farkılıkların ehemmiyete alınmadığı, kurumlar doğrulusunda istenilen bilgi ve belgelerde yalnızca nüfus cüzdanına göre bilgi ve belge istendiği belirtilen açıklamada, şu bulgulara yer verildi:

“Kimlik paylaşım sistemi hizmeti kullanan kurumların kendi uygulamalarında yeni kimlik kartına idealliği daha evvelce bildirilmiş olan çıktı parametrelerine göre farkılıkları gerçekleştirmedikleri, bu nedenlerle kimlik kartı alan yurttaşların problemler yaşadığı belirlenmişti. Gerekli hassasiyetin gösterilerek, istenilen bilgi ve belgelerin yeni kimlik kartları üstündeki verileri dikkate alarak düzenlenmesi, kimlik paylaşım sistemine birleşik çalışan uygulamalarda ülke çapında yaygınlaştırmaya başlamadan evvelce gerekli farkılıkların ivedilikle yapılması ehemmiyet arz etmektedir.”

Yeni ve eski kimlikler kartları arasındaki farklar neler?

Yeni çipli kimlik kartları ile eski nüfus cüzdanları karşılaştırıldığında; “seri no, TC kimlik no, soyadı, adı, doğum tarihi, baba adı, ana adı” gibi bulgular her iki kartta da yer alıyor. Yeni kimlik kartlarının boyutlarının ufak olması nedeniyle kart üstüne yazılmayıp, çipte bulunan bilgiler ise “evvelceki soyadı, doğum yeri, medeni hali, dini, kan grubu, kayıtlı bulunduğu yer (ili, ilçesi, cilt, hane, sıra no), veriliş nedeni, veriliş tarihi” şeklinde sıralanıyor.

Nüfus cüzdanlarında bulunmayan, fakat yeni kimlik kartı üstünde ve çipte “geçerlilik tarihi, uyruğu, cinsiyeti, biyometrik veri, ıslak imza” verileri de yer alıyor.
“Cüzdanın verildiği yer” bilgisi ise yeni kimlik kartlarında bulunmuyor.

İLGİLİ YAZI

Apple İphone 4 desteğini Kasım ayında tamamen kaldırıyor!

Apple İphone 4 desteğini Kasım ayında tamamen kaldırıyor! Kullanıcıların dikkatine. Apple’ın 2010 yılında tasarım konusunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir