Anasayfa / Mobil / Cep Telefonu Piyasasında Bylock Tehlikesi

Cep Telefonu Piyasasında Bylock Tehlikesi

Cep telefonu piyasasında Bylock tehlikesi sürmeye devam ediyor

FETÖ örgütünün ByLock programı deşifre olduktan sonra FÖTÖ örgüt üyeleri cep telefonlarını satmaya başladı. Bu durum ikinci el cep telefonu ticareti yapanları tedirgin etmeye devam ediyor.

15 Temmuz darbe girişiminde bulunan FETÖ örgütü çözülmeye devam ederken ikinci el cep telefonu ticaretinde sıkıntılara yol açtı. ByLock programı deşifre olduktan sonra hükümet tarafından incelenmeye alınmıştı. Bunun üzerine çoğu örgüt üyesi çareyi cep telefonlarını satmakta buldu. Bu durum cep telefonu ticareti yapanları ve müşterilerini endişeye sokmuştu. Zira mevzuya konu olan telefonlar alım satım yapan esnafı ve müşterilerini zor durumda bırakabilir. Esnaf da çareyi aldıkları telefonları sıfırlamakta buldu. Her ne olursa olsun kimden alırlarsa alsın cep telefonlarını fabrika ayarlarına sıfırlayarak müşterilerine satıyorlar bu konuyla ilgili meslektaşlarını da uyardılar.

Cihaz Sıfırlanmadığı Sürece Program Kendini Saklayabilir!

Kastamonu’da cep telefonu alım satım işiyle uğraşan Ahmet ÖZTÜRK, ByLock programının verebileceği zararlara karşılık yaptıkları önlemleri anlattı. Aldıkları ikinciel cep telefonlarını iyice inceledğini aktaran Öztürk, “İşimiz gereği bir çok cep telefonu alıp satıyoruz. Gelen cihazların hepsini sıfırlayarak gerekli işlemleri yapıyoruz. Cep telefonu aldığımız kişilerden varsa faturasını, kimlik fotokopisini alıyoruz ve telefonu kendi rızası ile sattığına dair müşteri ıslak imzasını alıyoruz. Şimdilik bu şekilde önlem alıyoruz. İşin içinde olmamıza rağmen bizde tedirginiz. Bunun için cihazları hemen fabrika ayarlarına sıfırlıyoruz. Diğer telefoncu arkadaşlar da bu konuyu göz ardı etmemeleri konusunda uyardık. Özellikle faturasız cihaz almamaya özen göstersinler. Bazı bilinçli müşteriler telefonu alırken iyice inceliyor ama telefonu biz daha öncesinden sıfırladığımız için her hangi bir şey bulamıyorlar. Gönül rahatlığı ile alıp kullanıyorlar.” dedi.

Bunlara dikkat etmeden ikinci el cep telefonu alanlar öncelikle cihazın sıfırlanıp sıfırlanmadığını kontrol etsinler. Unutmasınlar ki program her hafta kendini yenilemekte.

İLGİLİ YAZI

Samsung Galaxy J5 Patladı

Samsung patlayan telefonlarına bir yenisini daha ekledi. Galaxy Note 7 patlama olaylarından sonra Samsung’un bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir